Recyklerzy liczą na Ministerstwo
Tematem przewodnim ostatnich tygodni jest pandemia koronawirusa COVID-19 i na tym głównie koncentrują się prace rządu, z jednej strony dążące do ograniczenia jego rozprzestrzeniania, a z drugiej skierowane na ratowanie gospodarki przed negatywnymi skutkami wprowadzonych ograniczeń.
Trzeba jednak przypomnieć, że mamy czas do lipca br. na implementację przepisów unijnych określających wymagania dla systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), który powinien zostać wdrożony w naszym kraju do 2023 r. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ gdyby w Polsce aktualnie funkcjonował uczciwy system dopłat do recyklingu odpadów opakowaniowych, nie mielibyśmy zagrożenia związanego z nieosiągnięciem poziomów recyklingu i ryzykiem nałożenia kar na gminy.
W ostatnich miesiącach nastąpiło wiele zmian w resorcie odpowiedzialnym za gospodarkę odpadami, wynikających m.in. z utworzenia Ministerstwa Klimatu, mianowania nowego ministra oraz jego zastępców. I choć prace rozpoczęte przez poprzedni zespół są kontynuowane, to jednak podejście do niektórych tematów częściowo się zmieniło.
Pomimo że aktualnie najpilniejsze są sprawy związane z ograniczeniem pandemii, to zwracamy uwagę, że szczególnie teraz, w dobie kryzysu, należy monitorować sytuację na rynku odpadów i kontynuować działania dotyczące zmiany przepisów, ponieważ pozwoli to na zminimalizowanie szkód w branży.
Trwający rok jest dla zakładów recyklingu wyjątkowo trudny, ponieważ do 5...