Wiele produktów po zużyciu zawiera sporo przydatnych materiałów i komponentów, z których były pierwotnie zrobione.

W takim przypadku włączenie ich do strumienia odpadów, przeznaczonych do składowania lub utylizacji termicznej, oznacza utratę pożytecznych surowców, nie mówiąc już o stracie energii zużytej do ich wyprodukowania.

W jednym z poprzednich numerów ?Recyklingu? (7-8/2013) była mowa o odzysku materiału z muszli klozetowych i zastosowaniu go jako trwałego, odpornego na zużycie kruszywa do produkcji mieszanek betonowych w konstrukcjach chodników. Podobna koncepcja dotyczy innego materiału, który znajduje coraz powszechniejsze zastosowanie w rolnictwie. Chodzi o folię, która przy użyciu specjalnych maszyn służy do wielowarstwowego owijania skoszonego siana i formowania w krążki lub rękawy o pokaźnych średnicach. Technologia ta jest od wielu lat szczególnie popularna w Kanadzie, gdzie gospodarstwa rolne osiągają dość duże rozmiary. Również w Polsce coraz częściej można spotkać się z tym rozwiązaniem.

Metoda belowania przy użyciu folii plastikowej zabezpiecza siano lub słomę bezpośrednio na polu, bez potrzeby uciążliwego zwożenia i składowania tych produktów do budynków gospodarczych. Sporą zaletą zastosowania wielowarstwowego ?opakowania? jest duża szczelność, która chroni siano lub słomę przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych (również w czasie zimy).

Unikalne właściwości

...