Recykling potrzebny w edukacji
Z Janina Nóżką, dyrektorem Zespołu Szkół Samochodowych i Budowlanych im. Leonarda da Vinci w Głogowie, rozmawia Katarzyna Błachowicz.
Przedsiębiorcom często doskwiera brak pracowników technicznych, operatorów coraz bardziej wyspecjalizowanych urządzeń, w tym użytkowanych na rynku związanym z recyklingiem. Natomiast w Państwa placówce szkoli się uczniów właśnie w zakresie recyklingu. Jak to się zaczęło?
Wiedza z zakresu recyklingu wymaga aktualizacji i systematycznego porządkowania. Dotyczy to w równym stopniu kształcenia, jak i praktyki.
Dlatego też w Zespole Szkół Samochodowych w Głogowie rozpoczęto nauczanie w dziedzinie recyklingu pojazdów samochodowych. W pierwszym etapie zgłosiliśmy projekt ?Szkoła autorecyklingu? do funduszu Unii Europejskiej ? Leonardo da Vinci, który jest poświęcony szkolnictwu i edukacji zawodowej. Po uzyskaniu akceptacji nauczyciele ZSS w Głogowie (grupa 5 osób) zapoznali się z doświadczeniami niemieckimi z zakresu kształcenia dotyczącego recyklingu samochodów, komputerów, sprzętu AGD i sprzętu elektrotechnicznego, jak również z działalnością przedsiębiorstw zajmujących się recyklingiem w skali przemysłowej. Efektem tego projektu było wprowadzenie od 2000 r. przedmiotu o nazwie autorecykling w technikum samochodowym oraz zasadniczej szkole samochodowej. Przedmiot wprowadzono jako tzw. innowację pedagogiczną. Należało uzyskać zgodę organu prowadzącego (starostwa po...