Stal, przy światowej produkcji na poziomie 1,3 mld t rocznie, stanowi najważniejszy materiał, który może być poddawany całkowitemu recyklingowi po zakończeniu cyklu życia wyrobu. Tworzywa sztuczne, których światowa roczna produkcja wynosi powyżej 260 mln t, uważane są za drugi z najistotniejszych materiałów podstawowych stosowanych w gospodarce. Jednak zagospodarowanie odpadów z tworzyw sztucznych to problem jeszcze nie do końca rozwiązany.

Nowoczesne technologie, spełniające wymogi zrównoważonego rozwoju, łączą oba te materiały – jeden na początku, drugi na końcu cyklu życiowego. A wszystko zaczyna się od wytwarzania w hucie płynnego metalu – surówki żelaznej.
 
Nowa metoda recyklingu
Recykling surowcowy w piecach hutniczych, to dodatkowa – oprócz recyklingu mechanicznego i odzysku energii – możliwość zagospodarowania odpadów z tworzyw sztucznych. Technologia ta wykorzystywana jest np. w Austrii, gdzie dzięki współpracy trzech partnerów: producenta stali (Voestalpine) oraz dwóch firm zajmujących się gospodarką odpadami (AVE – duży odbiorca odpadów komunalnych i przemysłowych oraz TBS – przedsiębiorstwo z grupy SME współpracujące z firmami zajmującymi się unieszkodliwianiem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz pojazdów wycofanych z eksploatacji) powstała zin...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?