Recykling tworzyw sztucznych a ekoefektywność
Recykling tworzyw sztucznych a ekoefektywność
Odpady tworzyw sztucznych, wg KPGO 2014, stanowią ok. 15% wszystkich odpadów komunalnych w Polsce i udział ten powoli się zwiększa. Według danych PlasticsEurope, w Polsce rocznie powstaje ok. 1,5 mln ton odpadów tworzyw sztucznych, z czego większość stanowią odpady opakowaniowe.
Szacunki wskazują, że w 2012 r. z tych 1,5 mln ton odpadów odzyskano do recyklingu 368 tys. ton (25%), a do odzysku energii 248 tys. ton (17%). Pozostała ilość, 868 tys. ton, została przekazana do zdeponowania na składowiskach1 (rys. 1). Niestety, prawdopodobnie część z tej ilości zaśmieciła środowisko lub została ?wykorzystana? w gospodarstwach domowych w niedozwolony sposób ? a mianowicie spalona w domowych paleniskach, co, niestety, wciąż jest w Polsce dość częstą praktyką.
Organizacje przemysłu tworzyw sztucznych w Europie, reprezentujące producentów, przetwórców i recyklerów, od kilku lat promują ideę całkowitego wycofania odpadów tworzyw sztucznych ze składowisk i 100-procentowego ich odzysku do 2025 r. Czy to jest realne? Wydaje się, że tak. Już dzisiaj w Europie w krajach o najlepiej rozwiniętej gospodarce odpadami odzyskowi poddawane jest od 95 do 99% odpadów tworzyw sztucznych, a więc na składowiska trafia tylko 1-5% tych odpadów1 (rys. 2).
Z drugiej strony, w szeroko podejmowanej dyskusji na temat zmiany paradygmatu gospodarki l...