Pomimo pogłębiającego się problemu jakości powietrza i skarg mieszkańców w Polsce w systemie prawa nie ma do tej pory rozwiązań ustawowych dedykowanych wprost odorom i problemowi uciążliwości zapachowej.

Z tego względu zarówno w Polsce, jak i w wielu innych krajach europejskich problematykę odorów często odnosi się do normy EN 13725:2007 ?Jakość powietrza ? Oznaczanie stężenia zapachowego metodą olfaktometrii dynamicznej?, norm Stowarzyszenia Inżynierów Niemieckich (VDI) oraz do stężeń wybranych zanieczyszczeń powietrza, które można traktować jako odoranty. W zakresie metodyki badań odorów norma PN-EN 13725:2007, będąca tłumaczeniem normy europejskiej, jest obecnie jedynym przykładem ujednoliconego uregulowania na terenie Europy. Podjęte próby legislacyjne emisji odorów w Polsce nie przyniosły efektu w postaci ustawy antyodorowej. Prowadzone wieloletnie prace zakończyły się sporządzeniem założeń do projektu ustawy o przeciwdziałaniu uciążliwości zapachowej. Warto jednak podkreślić, iż obecnie podejmowane są przez Ministerstwo Środowiska działania w zakresie problematyki odorowej w Polsce. Ich wynikiem jest m.in. ?Kodeks przeciwdziałania uciążliwości zapachowej?, opracowany we wrześniu 2016 r.

Dla porównania ? w Kanadzie postępowanie w zakresie odorów jest regulowane indywidualnie przez każdą prowincję. Najbardziej konserwatywną jest prowincja Ontario. W publikacji przedstawiono przykłady rozwiązań proponowane przez polskiego przedsta...