Po jubileuszowych, bo już 20. Międzynarodowych Targach Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN 2012 w Bydgoszczy pozostały już tylko wspomnienia. Tegoroczną edycję Targów zwiedziło ponad 8 tys. osób. Mogli oni zapoznać się z ofertą 430 wystawców z całej Europy, przemierzając blisko 14 tys. m2 powierzchni wystawienniczej.
Jak co roku, wydarzenie to stało się również okazją do rozważań i dyskusji na istotne dla branży tematy. Wśród wielu imprez towarzyszących Targom, ciekawą propozycję dla zwiedzających stanowił panel dyskusyjny, zorganizowany przez redakcję miesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja”, podczas którego starano się odpowiedzieć na pytanie, czy potrzebny jest regulator w sektorze wod-kan.
Podczas debaty poruszono problem niedostatecznej kontroli funkcjonowania przedsiębiorstw wod-kan oraz ułomności obecnego systemu, w którym pieczę nad tym sektorem sprawują gminy. Dyskutowano o nieprawidłowościach wyznaczania i wprowadzania taryf za wodę i ścieki, nieprzestrzeganiu regulaminów, a także konieczności usprawnienia działań benchmarkingowych w branży.
W spotkaniu udział wzięli Maria Bakalarczyk (główny specjalista ds. ekonomicznych Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” – IGWP), mec. Łukasz Ciszewski (radca prawny z Kancelarii Z. Jerzmanowski i Wspólnicy), Roman Jarząbek (dyrektor gdańskiej Delegatury Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów) oraz Wiesław Połczyński (kierownik Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej z Darłowa). Nad porządkiem dyskusji czuwała redaktor Anna Lembicz.
Debata miała charakter otwarty. W sali – obok zaproszonych ekspertów – zgromadziły się osoby zainteresowane tematyką. Wszyscy zebrani mogli nie tylko przysłuchiwać się dyskusji, ale też zabrać w niej głos. Wśród przedstawicieli przedsiębiorstw wod-kan oraz specjalistów świata nauki na sali zasiedli również Piotr Styczeń, podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, oraz Tadeusz Rzepecki, prezes IGWP.
Wszyscy specjaliści oraz goście zgodzili się, że potrzebny jest zewnętrzny regulator. Zmiany w systemie regulacji w sektorze usług wok-kan są konieczne, ponieważ obecne rozwiązania nie pozwalają na poprawne spełnianie funkcji regulacyjnej, zarówno ze względów politycznych, jak i z uwagi na brak odpowiednich narzędzi i kompetencji gminy. Jednak warunkiem poprawnego funkcjonowania nowego regulatora jest jego pełen profesjonalizm i uniezależnienie od gminy. Nadal dyskusyjna pozostaje kwestia, na jakim szczeblu miałby on funkcjonować.
(mm)