Rezerwaty biosfery w gospodarce samorządowej, cz. 1
W 1971 roku w ramach działalności UNESCO rozpoczęty został międzynarodowy Program „Człowiek i Biosfera”. Daje on ciekawe możliwości w zakresie kształtowania przyrody m.in. w warunkach gospodarki komunalnej. Omówimy je w materiale, który podzieliliśmy na dwie części.
Status rezerwatu biosfery jest nadawany przez UNESCO obszarom o wyróżniających się w skali światowej walorach przyrodniczych i krajobrazowych, gdzie prawne formy ochrony przyrody i zrównoważone użytkowanie gospodarcze mają tworzyć wzajemnie zharmonizowany układ.
Ewolucja koncepcji
W ciągu kilkudziesięciu lat działalności programu koncepcja istnienia i celów rezerwatów biosfery zmieniała się. Początkowo skupiano się na samej ochronie środowiska przyrodniczego, a głównym celem była potrzeba zachowania obszarów o niezniszczonych zasobach przyrody. Miały to być wyznaczone na obszarach państw tereny obejmujące zwłaszcza ekosystemy reprezentatywne dla głównych biomów Ziemi lub ważne z różnych powodów dla danego kraju.
Biomy to fragmenty biosfery odznaczające się typowymi warunkami środowiskowymi, określającymi bilans materii organicznej (tempo produkcji i dekompozycji), a w konsekwencji rozwój charakterystycznych gleb i roślinności. Rezerwaty biosfery nie miały być jednak tylko chronionymi wyizolowanymi strefami o ograniczonym...