W minionym roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 20 maja Światowym Dniem Pszczół. Te delikatne owady są niezwykle istotnym elementem środowiska naturalnego, który systematycznie się kurczy. Aby chronić i ratować bioróżnorodność, już od kilku lat w wielu polskich miastach powstają pasieki.

 

Jednym z pierwszych polskich samorządów, który zdecydował się na utworzenie systemu niewielkich pasiek stawianych na dachach urzędów oraz terenach należących do miasta, był Kraków. Celem akcji było stopniowe oswajanie mieszkańców z widokiem bzyczących owadów i edukowanie, że pszczoły w mieście są niezbędnym elementem pozwalającym zachować przyrodniczą bioróżnorodność. Inspiracją dla małopolskich samorządowców były liczne ule instalowane na dachach budynków użyteczności publicznej w Berlinie, Londynie, Nowym Jorku i Paryżu, gdzie znajduje się już kilkadziesiąt tysięcy uli. Choć w Polsce miejskie pasieki nie są jeszcze tak powszechne, to sytuacja zaczyna się zmieniać ? ule pojawiły się m.in. na dachach ministerstw i hoteli w Warszawie oraz na dachach budynków firm i instytucji w wielu innych miejscowościach.

 

Dlaczego pszczoły są tak istotne?

Warto przypomnieć, że 80% gatunków roślin w naszym kraju to rośliny owadopylne. To znaczy, że aby wydały nasiona i owoce muszą zostać odwiedzone przez owady. Szacuje się, że pszczołom zawdzięczamy co trzeci kęs naszego pożywienia. Pszczoły są...