Odpowiednie miejsce dla roślin nie tylko zależy od gleby i wody, ale także od mikroklimatu panującego na danym obszarze, czyli tam, gdzie konkretna roślina na być posadzona.
Można zrozumieć ludzi, którzy tak bardzo uwielbiają jakieś określone gatunki roślin, że chcą je mieć u siebie w ogrodzie, niezależnie od panujących tam warunków. Przykładem mogą być wielbiciele różaneczników lub innych roślin wrzosowatych, którzy pragną je uprawiać w miejscach nieodpowiednich dla tych roślin. W takim wypadku zachodzi konieczność przystosowania wybranego terenu do potrzeb wybranej rośliny. Nie jest to ani łatwe, ani tanie, a także nie zawsze przynosi pożądane rezultaty.
Zdecydowanie najlepsze efekty osiąga się, dobierając roślinę do istniejącego siedliska, które określa możliwości życia i rozwoju organizmów roślinnych i zwierzęcych oraz ich rozmieszczenie. Warto pamiętać, że dla każdego siedliska istnieje jedno względnie trwałe potencjalne zbiorowisko naturalne, czyli ekosystem. Ponadto rośliny, aby się rozwijać, wymagają światła słonecznego, odpowiedniej ilości wody i składników pokarmowych, umiarkowanej temperatury oraz przepuszczalnej gleby. Kluczem do prawidłowego i długowiecznego rozwoju drzewa jest znajomość rodzaju i jakości gleby w miejscu przewidzianym do posadzenia oraz mikroklimatu danego terenu. Ważne jest także porównanie tych czynników z wymaganiami roślin, które wy...