Przez cały rok zachwycają nas swą intensywną, niezmienną barwą, zwartym pokrojem i fakturą, charakterystyczną dla gatunku i odmiany. Dzięki tym cechom są cennym elementem przestrzeni miejskiej.

 
Miasto to miejsce, w którym zderzają się potrzeby emocjonalne mieszkańców i utrudnienia wynikające z realizowania rozmaitych funkcji aglomeracji (przemysł, komunikacja, wymogi mieszkaniowe i kulturalne, administracja). Coraz gęstsza jest zabudowa, coraz więcej nieprzepuszczalnych nawierzchni, a także coraz większy ruch i hałas. Wszystko to potęguje nasz stres, zmęczenie i poczucie dyskomfortu.
Przestrzeń miejska, w której chcemy znaleźć relaks i wyciszenie, musi być wypełniona roślinnością. Bujne kompozycje, dostosowane wielkością do skali otaczającej je architektury i do rozległości zagospodarowywanego terenu, pozwolą stworzyć harmonijne rozwiązania na miarę człowieka. Istotne jest też to, że drzewa, krzewy, byliny i rośliny sezonowe, a także płaszczyzny trawników, mają nie tylko znaczenie estetyczne, ale korzystnie wpływają na lokalny mikroklimat i w pewnym stopniu decydują o naszym zdrowiu. Dobierając gatunki i odmiany roślin do nasadzeń miejskich, trzeba zadbać, by część z nich cieszyła nasze oczy nie tylko wiosną, latem i jesienią, ale też zimą. To ważne, bo ożywiają ponure zimowe pejzaże i dodają im optymistycznych akcentów.
W grupie roślin zimozielonych mamy do dyspozycji nie ty...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?