Rozdzielmy opakowania zbiorcze od jednostkowych
Wielkimi krokami zbliża się termin 5 lipca 2020 r. ? oznaczający transpozycję przepisów unijnego Pakietu Odpadowego do polskiego prawa, a tym samym zmianę schematu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) za wprowadzane na rynek opakowania.
Na tej kanwie toczy się dość burzliwa dyskusja na temat tego, jak ROP w Polsce powinien po zmianach wyglądać. Co rusz pojawiają się nowe propozycje ukształtowania systemu oraz postulaty legislacyjne. Jednocześnie modernizowany jest system gospodarowania odpadami komunalnymi, a co za tym idzie ? zmieniają się obowiązki gmin oraz podmiotów gospodarujących odpadami na ich terenie. Ma to wpływ na gospodarowanie odpadami opakowaniowymi, gdyż stanowią one istotną część strumienia odpadów komunalnych.
Rozdzielić transportowe od jednostkowych
Jednym z zagadnień, które budzi może nieco mniej kontrowersji, jednakże stanowi swoisty punkt wyjścia dla kształtowania schematu ROP i określenia zakresu odpowiedzialności przedsiębiorcy za poszczególne typy opakowań wprowadzanych na rynek, jest ich rozdział na opakowania transportowe oraz opakowania jednostkowe. Postulat ten, wraz z pełnym uzasadnieniem legislacyjnym, pojawił się w raporcie ?Ewolucja w siedmiu krokach?, przygotowanym wspólnie przez CP Recycling Organizacja Odzysku Opakowań oraz Interseroh Organizacja Odzysku Opakowań w październiku 2018 r. (dostępny na stronie internetowej usprawnionysystem.pl).
W obecnym ...