?Polityka energetyczna Polski do 2030 r.? to strategia państwa dotycząca realizacji zadań i celów wynikających z potrzeby budowania krajowego bezpieczeństwa, a także regulacji Unii Europejskiej w obszarze energetyki. Dotyczy to perspektywy zarówno krótkookresowej, jak i długofalowej.

Wyzwania stojące obecnie przed krajową energetyką to m.in. wzrastające zapotrzebowanie na energię w wielu sektorach gospodarki, realizacja międzynarodowych zobowiązań w obszarze ochrony środowiska i klimatu, zapewnienie dostępności surowców energetycznych dla polskiej energetyki, wahania ich cen na krajowym i międzynarodowych rynkach, a w ostatnim czasie również wzrastające ceny notowań praw do emisji CO2.

Energetyka jest jednym z decydujących czynników wpływających na rozwój i bezpieczeństwo Polski, co również zostało wpisane do rządowego dokumentu pod nazwą ?Długookresowa strategia rozwoju kraju do 2030 r.?. Innymi czynnikami wpływającymi na bezpieczeństwo naszego państwa są m.in. demografia, nowe technologie, warunki środowiskowe, a także układ sił na świecie. Zarówno w polityce energetycznej kraju, jak i w strategii rozwoju państwa istotną funkcję pełnią gminy. Do ich bowiem zadań należy planowanie i organizacja zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną oraz paliwa gazowe.

Rozwój gmin to wzrost zużycia energii

Zgodnie z polityką energetyczną Polski, do 2030 r. przewidywany jest wzrost finalnego zużycia...