Budowa biogazowni wiąże się nie tylko z wysokimi kosztami inwestycyjnymi i eksploatacyjnymi, lecz również z koniecznością stałego pozyskiwania substratów. Produkcja bioenergii jest złożonym procesem fizykochemicznym, dlatego inwestycja w taką instalację wymaga wcześniejszego zbadania lokalnego rynku pod kątem dostępności i właściwości substratów, które mogą zostać wykorzystane w komorach fermentacyjnych i które pozwolą na faktycznie efektywną oraz stabilną produkcję biogazu.

Często zdarza się, że w przypadku niepowodzenia przedsiębiorstwa, z którego pozyskiwane są odpady, instalacja biogazowa również przestaje przynosić dochody. Dlatego warto oprzeć pracę instalacji na możliwie najbardziej dostępnej biomasie. Od lat powtarzany przez analityków problem, czyli brak stabilnych regulacji prawnych na rynku biogazowym w Polsce, sprawia, że tym bardziej poszukuje się pewnych inwestycji.

Przykładem zapewnienia stałych dostaw substratów do komór fermentacyjnych jest budowa biogazowni współpracującej z oczyszczalnią ścieków. Trzeba przyznać, że jest to wysoce efektywne połączenie utylizacji uciążliwych substratów, a zarazem produkcji bioenergii z biodegradowalnych odpadów. W procesie oczyszczania odpadów z produkcji przemysłowej, pozostałości bytowych oraz wód deszczowych powstają osady ściekowe. Odpady te od 1 stycznia 2016 r. wymagają planu dalszego zagospodarowania, bowiem zgodnie z obowiązującym prawem zabrania się ich biernego składowania...