Ponad 30 osób ? przedstawiciele samorządów lokalnych, zakładów energetycznych, organizacji pozarządowych oraz firm działających w obszarze ochrony środowiska i zrównoważonego wykorzystania energii ? dyskutowało przy okrągłym stole na temat współpracy władz lokalnych z zakładami energetycznymi przy przygotowaniu lokalnych planów i strategii energetycznych oraz gromadzeniu niezbędnych do tego danych. Spotkanie zostało zorganizowane 30 września br. w Krakowie przez Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć ?Energie Cités? w ramach europejskiego projektu o akronimie MESHARTILITY.

Mimo zidentyfikowania szeregu barier utrudniających współpracę między tymi kluczowymi uczestnikami rynku energii, po obu stronach występuje wola jej usprawnienia oraz świadomość spójności wielu celów. Za główną barierę uznano brak odpowiedniej komunikacji oraz regularnej wymiany danych i konsultowania własnych planów rozwojowych oraz projektów. Z drugiej strony uczestnicy spotkania podkreślili korzyści, jakie zainteresowanym może przynieść ściślejsza współpraca. Do najważniejszych należą rozwój lokalnego rynku energii oraz lepsze dopasowanie jakości świadczonych usług do potrzeb odbiorców, poprawa efektywności wykorzystania mediów energetycznych, lepsza koordynacja planów rozwojowych i realizowanych inwestycji, a także możliwość prowadzenia wspólnych projektów i wspólnego sięgnięcia po dostępne środki pomocowe.

Polskie Prawo energetyczne nie odnosi się jasno do kwestii wymiany danych i nie precyzuje form i zakresu współpracy między obiema stronami. Jednocześnie zakłady energetyczne nie gromadzą danych w takim formacie, w jakim są one potrzebne do sporządzenia bazowej inwentaryzacji emisji i opracowania Planów działań na rzecz zrównoważonej energii. W związku z tym konieczne jest wypracowanie wspólnego modelu, ujednolicającego sposób formatowania i udostępniania danych gromadzonych przez przedsiębiorstwa energetyczne. Format danych powinien być taki, aby z jednej strony umożliwić samorządom lokalnym skuteczne planowanie energetyczne na swoim terenie, a z drugiej, żeby nie stanowił nadmiernego obciążenia administracyjnego dla przekazujących je przedsiębiorstw. Pożądane jest to, aby model ten został uregulowany aktem ustawodawczym (rozporządzeniem). Uczestnicy postulowali również wprowadzenie ustawowego obowiązku cyklicznych spotkań i wymiany danych, jak to jest w przypadku wodociągów.

Ponadto podkreślono konieczność większego zaangażowania władz szczebla krajowego w usprawnienie współpracy pomiędzy samorządami a przedsiębiorstwami energetycznymi, w tym potrzebę doprecyzowania przepisów regulujących tę współpracę, jak również potrzebę wprowadzenia centralnego, niezależnego organu, zbierającego i udostępniające dane gromadzone przez poszczególne przedsiębiorstwa energetyczne.

Patrycja Płonka, PNEC