Rozwój ciepła z odnawialnych źródeł energii
Rozwój ciepła z odnawialnych źródeł energii
Ostatnio decydenci zauważyli, że bez ciepła z odnawialnych źródeł energii trudno będzie osiągnąć założone cele udziału OZE w ogólnym bilansie energii w 2020, a nawet w 2030 roku. Pierwszym kierunkiem zwiększenia udziału OZE w ciepłownictwie jest ciepło systemowe.
W najbliższej dekadzie rozwój ciepła z OZE, poza spadającymi kosztami technologicznymi, determinowany będzie unijnymi regulacjami zawartymi w tzw. pakiecie zimowym, które nakładają obowiązki w tym obszarze. Przypomnijmy, że w roku 2016 udział energii z OZE w ciepłownictwie i chłodnictwie wyniósł 14,7%.
Obok ciepła systemowego ciepło z OZE można z powodzeniem wykorzystywać w generacji rozproszonej. W Polsce przybywa indywidualnych instalacji grzewczych opartych na kolektorach słonecznych i pompach ciepła ? zarówno u użytkowników indywidualnych, jak i u instytucjonalnych. Z uwagi na rozproszenie zabudowy wykorzystanie ciepła sieciowego nie zawsze jest opłacalne. Jednocześnie korzystanie z indywidualnych kotłów na paliwa stałe niskiej jakości przyczynia się do powstawania niskiej emisji. W przypadku, gdy budynek znajduje się w obszarze występowania sieci gazowej, możliwe jest zastosowanie mniej emisyjnego kotła gazowego, lecz jest to rozwiązanie uzależniające odbiorcę od zmiany cen gazu. W przypadku braku sieci ciepłowniczej i gazowej efektywnym nisko- lub bezemisyjnym źródłem ciepła mogą być instalacje wykorzystujące odnawi...