Polska jest jednym z krajów Unii Europejskiej, który dysponuje największą ilością biomasy. Podczas VII Forum Spalania Biomasy i Odpadów zastanawiano się, jak ten potencjał wykorzystać, ze szczególnym uwzględnieniem spalania w celu wytworzenia ciepła i energii.

Otwierając Forum, Daniel Borsucki, przedstawiciel Rady Zarządzającej Polskiego Komitetu Światowej Rady Energetycznej, podkreślał ? odnosząc się do węgla, który wciąż jest naszym podstawowym nośnikiem energii ? że nie ma złego paliwa, ważne są jednak technologie spalania i efekty ekologiczne, które temu spalaniu towarzyszą.

? Nie należy dążyć do umacniania przewagi jednych paliw nad drugimi. Potrzebny jest bogaty miks energetyczny, dysponujący stabilnymi źródłami energii, dający poczucie bezpieczeństwa energetycznego. Ważne miejsce w tym miksie powinna zajmować biomasa, bo nie dość, że jest odnawialnym źródłem energii, to jeszcze może być wykorzystywana w kogeneracji, a więc do wytwarzania ciepła i energii elektrycznej równocześnie ? zaznaczał D. Borsucki.

Andrzej Kaźmierski, dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej w Ministerstwie Energii, mówił o kierunkach zmian legislacyjnych dotyczących wykorzystywania biomasy i, szerzej, energetyki odnawialnej. Skupił się na projekcie nowelizacji ustawy o OZE, która ma zapewnić m.in. pomoc publiczną dla odnawialnych źródeł energii (w tym uproszczenie procedur aukcyjnych, przy zachowaniu konkurencyjności ? nawet gdy jest...