Systemy kaucyjne są sprawdzonym sposobem zbiórki odpadów, gwarantującym wysoki poziom recyklingu materiałowego, dlatego też rekomendowane są w strategicznych dokumentach wielu organizacji międzynarodowych.

System kaucji wymieniony jest m.in. w Planie działania na rzecz redukcji zaśmiecania Morza Bałtyckiego (Marine Litter Action Plan), przyjętym przez Komisję Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku (HELCOM) w 2015 r. i potwierdzonym w Deklaracji Ochrony Bałtyku, podpisanej 6 marca br. przez Karmenu Vella, członka Komisji Europejskiej oraz ministrów dziewięciu krajów bałtyckich.

System kaucji rekomendowany jest również w aktach prawnych Wspólnoty Europejskiej jako istotne narzędzie umożliwiające ponowne użytkowanie oraz redukcję zaśmiecania (dyrektywa w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych oraz ramowa dyrektywa odpadowa).

Model kaucji poparła także Organizacja Narodów Zjednoczonych, która 6 grudnia 2017 r. podjęła rezolucję w sprawie utrzymania w czystości mórz i oceanów. Rezolucja wezwała do zastosowania działań ?przeciwdziałających i znacząco redukujących zaśmiecanie mórz?. W dokumencie proponowane jest wprowadzenie ?systemów kaucyjnych dla opakowań po napojach celem redukcji odpadów z tworzyw sztucznych mających negatywny wpływ na zachowanie bioróżnorodności środowiska morskiego?.

Doświadczeni gracze

Dziesięć krajów europejskich stosuje system kaucjonowania opakowań po napoj...