Rynek i ceny rynkowe
Od 1 lipca 2013 r., na mocy Ustawy z 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 152, poz. 897), w Polsce funkcjonuje system gospodarki odpadami, w którym władztwo nad strumieniem odpadów zostało przekazane samorządom.
Do głównych zadań w tym zakresie zaliczono utworzenie niezbędnych jednostek organizacyjnych, zapewnienie budowy, utrzymania i eksploatacji regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK-ów), objęcie systemem wszystkich właścicieli nieruchomości zamieszkanych, nadzór nad gospodarowaniem odpadami, ustanowienie ich selektywnej zbiórki (w tym tworzenie punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych ? PSZOK-ów), zapewnienie osiągnięcia celów ilościowych w zakresie poziomów recyklingu i ograniczania składowania, prowadzenie działań informacyjnych i edukacyjnych oraz dokonywanie corocznej analizy i weryfikacji systemu.
Nowe obowiązki gmin mają swoje konsekwencje ekonomiczne, które uwidoczniają się m.in. w nowych elementach wchodzących w skład kosztów funkcjonowania systemu, do których należą koszty administracyjne oraz koszty związane z budową i eksploatacją PSZOK-ów. Natomiast koszty transportu i zagospodarowania odpadów zwiększyły się w stosunku do dotychczasowych, głównie ze względu na obowiązek kierowania określonych w ustawie grup odpadów do RIPOK-ów.
Problematyczne staje się ustalenie k...