Już po raz dziewiąty w dniach 3-4 czerwca w Bydgoszczy odbyły się Międzynarodowe Targi Urządzeń, Technologii do Wytwarzania i Zastosowania Pelletu i Brykietu PELLETS-EXPO & BRYKIET-EXPO 2010.
Organizatorem targów było Centrum Targowe Pomorza i Kujaw. Do otwarcia imprezy zaproszono m.in. dr. inż. Edmunda Wacha, prezesa Bałtyckiej Agencji Poszanowania Energii, która z racji zrealizowanego projektu Pellets@las kontynuuje ewidencjonowanie producentów pelet. Prezes zakomunikował, że światowa produkcja pelet w 2010 r. przekroczyła 15 mln ton, z czego 10 mln wyprodukowano w krajach Unii Europejskiej, a ponad 500 tys. ton w Polsce.
Podczas trzech dni targów zaprezentowało się ponad 40 wystawców z kraju i zagranicy. Na stoiskach eksponowano m.in. bogatą ofertę nowoczesnych linii technologicznych i urządzeń do produkcji pelet oraz brykietów, akcesoria do kotłowni na biomasę, suszarnie do trocin oraz innych surowców pochodzenia roślinnego, rębaki, rozdrabniacze itp.
O ile niektórzy stali bywalcy targów, zafascynowani ilością zamówień na swe towary bądź skonsternowani brakiem funduszy na promocję, nie skorzystali z targowej oferty, o tyle w ich miejsce pojawili się nowi wystawcy, m.in. firma Avivna, która zaprezentowała innowacyjny granulator do produkcji pelet z biomasy. Podobnie jak w ub.r. wystawcom sprzyjała aura, panował więc ożywiony ruch również na zewnątrz hali.
Specjalna komisja oceniła zgłoszone do targowego konkursu wyroby, a najlepsze zostały uhonorowane nagrodami i wyróżnieniami organizatora – CTPiK, BAPE, Polskiej Izby Biomasy i „Czystej Energii”. Nagrodę główną targów komisja konkursowa przyznała firmie Protechnika z Łukowa za granulator PR. o wydajności ok. 1t/h Pierwsze miejsce zajęła firma P.P.H. Kostrzewa z Giżycka za kocioł Maxi Bio Drugie miejsce zajęła firma Avina ze Rzgowa za granulator MR 37, a trzecie POL-LUX Adam Junczyk z Białej Podlaskiej za brykieciarkę ślimakową bez grzałek B-2-95-98.
Przyznano też jedno wyróżnienie dla firmy Protechnika z Łukowa za młyn frezowy.
Odbyła się też kolejna konferencja, zorganizowana przez CTPiK we współpracy z redakcją „Czystej Energii”. Uczestniczyło w niej ponad 150 osób. Program był bogaty i dodatkowo urozmaicony wystąpieniami gości z zagranicy, będących partnerami projektu FOREST, realizowanego przez BAPE. Celem projektu jest organizowanie dostaw biomasy od rolników do przedsiębiorstw i współpraca w całym łańcuchu dostaw. Jak zwykle podsumowanie rynku pelet za 2010 r. przedstawił E. Wach. Zainteresowanie budziła dokonana przez Jana Gładkiego, twórcę technologii biowęgla, prezentacja zakładu Uszlachetniania Biomasy w Sędziszowie. Instalacja jest w stanie zagospodarować biomasę z obszaru trzech powiatów.
O energochłonności procesu peletowania i brykietowania mówił prof. dr hab. Roman Hejft z Politechniki Białostockiej, a o podjętych przez Towarową Giełdę Energii działaniach w kierunku uruchomienia handlu biomasą na parkiecie TGE opowiadał Jerzy Majewski, z-ca dyrektora Rejestru Świadectw Pochodzenia TGE.
 Nie zabrakło również referatu dot. finansowania inwestycji biomasowych. Tradycyjnie sprawy te analizował Marek Ramczyk z bydgoskiego Oddziału BOŚ.
 Konferencję prowadziła Urszula Wojciechowska, a dyskusję moderował E. Wach.
 
Urszula Wojciechowska