We współczesnych miastach mieszkańcy odczuwają brak zieleni. Aby to zmienić, władze tych miejscowości realizują rewitalizację parków i historycznych skwerów. W niektórych miastach można jednak spotkać zieleń w zupełnie innej formie – rzeźb kwiatowych.
 
Ze względu na duże koszty utrzymania zieleni miejskiej w nowych miejscach sadzi się głównie krzewy oraz byliny. Jednak w najbardziej reprezentatywnych punktach miasta nie zrezygnowano z założeń sezonowych, jakimi są kwietniki. Z upływem czasu zmieniły się ich formy i kształty. Na tereny utwardzone zaczęto wprowadzać rośliny sadzone w pojemnikach. Z czasem ulegały one pewnym modyfikacjom. Obecnie, zwłaszcza w miejscowościach turystycznych, coraz częściej spotyka się kwietniki przestrzenne. Coraz chętniej władze miast nastawionych na turystykę decydują się na rzeźby kwiatowe.
 
Po angielsku i po polsku
W Europie tworzeniem rzeźb kwiatowych zajmuje się między innymi angielskie ogrodnictwo Kernock Park Plants. Firma ta pod nazwą 3D Insta Plant® opatentowała technikę tworzenia kwietników przestrzennych. Wśród proponowanych form można znaleźć kwiatowe zwierzęta, logo firm, a także postacie ludzi. Największą realizacją była czterometrowa podobizna Johnny’ego Wilkinsona, angielskiego rugbisty. Jednak najwięcej wykonuje się rzeźb do 2 m wysokości, przedstawiających z...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?