W miastach z roku na rok obserwuje się spadek liczby dużych drzew. W związku z tym krzewy stają się najważniejszymi roślinami wieloletnimi w miejskiej przestrzeni publicznej.
 
Krzewy liściaste to ogromna grupa roślin wieloletnich. Należą do nich zarówno gatunki o małych wymaganiach siedliskowych, odporne na zanieczyszczenie powietrza, dobrze znoszące mróz i okresowe braki wody, jak i wymagające, tolerujące tylko jeden typ siedliska, czyli mało odporne. Aby wybrane krzewy mogły cieszyć oko, trzeba dobierać je odpowiednio do panujących na danym terenie warunków.
W przestrzeni miejskiej krzewy mają rozmaite zadania. Oddzielają miejsca o kolidujących ze sobą funkcjach, osłaniają nieefektowne elementy zagospodarowania, wydzielają określone fragmenty przestrzeni, okrywają powierzchnię terenu i umacniają skarpy. Czasami po prostu stanowią ozdobę. W miastach najlepiej sprawdzają się te odporne na okresową suszę i mróz. Posadzone w sąsiedztwie tras komunikacyjnych, gdzie panuje znaczna koncentracja spalin, muszą też znosić zanieczyszczenie powietrza oraz tolerować zasolenie gleby. Nieco bardziej wymagające mogą być krzewy przeznaczone na reprezentacyjne skwery, pasaże piesze, na place otaczające centra handlowe. Najlepsze warunki rozwoju będą miały zaś te, posadzone jako element kompozycji wnętrz parkowych i przestrzeni osiedlowej, bo tam gleba jest żyźniejsza, a wilgotność podłoża oraz...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?