Pieniędzy na badania naukowe powiązane z wdrożeniem w gospodarce jest więcej niż pomysłów na ich wykorzystanie. Branża wod-kan nie wykorzystuje swej szansy rozwojowej. Jakie są bariery dobrej współpracy nauki i biznesu?

Nikt nie zaprzeczy, że współpraca nauki i biznesu stanowi potencjał rozwojowy. Powinna ona być opłacalna dla wszystkich. Czy tak się jednak dzieje, czy branża wod-kan wykorzystuje swoje szanse? W tym przypadku odpowiedź nie jest już taka oczywista. Dowiodła tego sesja poświęcona tej tematyce, która odbyła się na początku czerwca podczas Międzynarodowego Kongresu ENVICON Water w Bydgoszczy.

Ogromny potencjał, ale?

Przykładów ciekawych prac badawczych nie brakuje. Na niektóre innowacyjne rozwiązania i technologie w gospodarce wodno-ściekowej wskazuje dr hab. inż. Monika Żubrowska-Sudoł z Politechniki Warszawskiej ? Ścieki są źródłem energii. Do wykorzystania tego potencjału potrzebne są nowoczesne technologie z dziedziny biogospodarki. Wytwarzana jest biomasa, z której można wyprodukować bioprodukty i energię odnawialną. Potencjał przedsiębiorstw wod-kan jest bodaj największy ze wszystkich branż funkcjonujących w biogospodarce ? uważa Monika Żubrowska-Sudoł. Wskazuje ona, że oczyszczalnie ścieków to wieloplatformowe biorafinerie do odzysku energii i ciepła. W wielu krajach oczyszczalnie ścieków właśnie tak się nazywa.

Innym przykładem wykorzystania osiągnięć nauki jest usuwanie ze śc...