Unia Metropolii Polskich ma pomysł, jak zmienić i usprawnić system potwierdzania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej. 

Trzeba zmienić przepisy dotyczące korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych – uważa Komisja Unii Metropolii Polskich ds. Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia. Co więcej, wprost wskazuje, co i jak, w jej ocenie, należałoby zrobić.

Zdiagnozowane problemy i propozycje rozwiązań Komisja przedstawiła w stanowisku dotyczącym prawa do świadczeń opieki zdrowotnej.

Poprawienie efektywności

Zwraca w nim np. uwagę na konieczność poprawienia efektywności prowadzenia postępowań w sprawie potwierdzania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej. Dziś decyzje potwierdzające prawo do świadczeń zdrowotnych osób nieubezpieczonych, z dochodem poniżej kryterium dochodowego, wydawać mogą wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Mogą także w tym zakresie upoważnić kierownika ośrodka pomocy społecznej, a w przypadku przekształcenia ośrodka pomocy społecznej w centrum usług społecznych – dyrektora takiego centrum. Upoważnienie nie może być jednak wydawane pracownikom tych jednostek, co znacznie zawęża zakres osób, które mogą decyzje wydawać – to prerogatywa wyłącznie kierownika (dyrektora).

„W praktyce rozwiązanie to jest problem...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?