Samowolne usuwanie
Delikt przewidziany w art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU nr 92, poz. 880 ze zm.) polega na usuwaniu drzew lub krzewów bez wymaganego zezwolenia.
Zawsze wtedy, kiedy zezwolenie jest wymagane (z wyjątkiem sytuacji określonych w art. 83 ust. 6 ustawy o ochronie przyrody), a nie uzyskano go, usunięcie drzewa lub krzewu jest deliktem administracyjnym z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o ochronie przyrody. Takim deliktem jest także wtedy, kiedy zezwolenie zostało udzielone, a usuwający drzewo lub krzew byłby zwolniony od opłat na podstawie art. 86 ustawy o ochronie przyrody.
Podmiot karany
Ustawa o ochronie przyrody nie wskazuje, komu wymierza się administracyjną karę pieniężną. Za delikt w postaci usuwania drzew lub krzewów bez wymaganego zezwolenia odpowiada wyłącznie posiadacz nieruchomości, gdyż tylko on może wystąpić o zezwolenie na usunięcie. Zezwolenie może być „wymagane” tylko wtedy, gdy „może być wydane”, a może być wydane tylko na wniosek posiadacza nieruchomości (art. 83 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody). Żadna „osoba trzecia” nie może odpowiadać za delikt – ona odpowiada po prostu za przestępstwo lub wykroczenie. Oczywiste wszakże jest, że jeżeli jakaś osoba na zlecenie posiadacza nieruchomości albo za jego wiedzą i zg...