Od redaktora

Wielofunkcyjny rozwój obszarów wiejskich jest podstawą rozwoju oraz przemian strukturalnych w rolnictwie. Znalazło to m.in. odzwierciedlenie w opracowanej przez rząd RP "Strategii dla Polski" oraz w pracach Ministerstwa Rolnictwa przedstawionych w dokumencie przyjętym przez Radę Ministrów 21 kwietnia 1998 r. pt. "Średniookresowa strategia rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich".
W dokumentach tych wskazuje się, że wieś powinna przejmować nowe funkcje, optymalnie sytuujące polskie rolnictwo w stosunku do Unii Europejskiej i gospodarki światowej. Uznanie walorów naturalnego krajobrazu rolniczego i zdrowszych warunków życia w środowisku wiejskim, to przede wszystkim racjonalizacja rozwiązań przestrzennego planowania i urządzania zagród wiejskich ze szczególnym uwzględnieniem aspektów higieniczno-sanitarnych oraz rozszerzania ich funkcji agroturystycznych i osiedleńczych.
Podstawą tych funkcji jest rozwój infrastruktury technicznej związanej z zaopatrzeniem w wodę, kanalizacją, gospodarką odpadową dotyczącą sektora mieszkalnego, przetwórstwa rolno-spożywczego, hodowlanego i szeroko rozumianej sfery usług dla ludności.
Zagadnienia te obejmuje sanitacja wsi, która jest wspólnym programem działań technicznych, organizacyjnych, społeczno-kulturalnych i oświatowych w dziedzinie, której poziom decyduje m.in. o jakości życia oraz standardzie sanitarnym wsi i osiedli.
Powyższa infrastruktura techniczna na terenach wiejskich rozwijała ...