Prawidłowe zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom to coraz częściej nie tylko problem organizacji i instytucji, których statutowym zadaniem jest obrona praw zwierząt, ale również poważne zadanie dla lokalnych samorządów i władz gmin.

Przepisy dotyczące opieki nad zwierzętami systematycznie ewoluują, co wiąże się zarówno ze zmianą mentalności osób tworzących prawo i mających wpływ na procesy legislacyjne, jak i z potrzebą dostosowania prawa polskiego do norm europejskich. Widać to wyraźnie podczas analizy polskich norm w zakresie ochrony zwierząt, które coraz bardziej mają na względzie dobrostan zwierząt.
 
Zwierzę nie jest rzeczą
Pierwszym aktem prawnym, który penalizował różne formy znęcania się nad zwierzętami, było Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z 22 marca 1928 r. o ochronie zwierząt (DzU z 1932 r. nr 42, poz. 417, z późn. zm.). Jak na owe czasy była to regulacja o bardzo nowoczesnych zapisach, która przewidywała karę pozbawienia wolności (!) za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem bądź zabicie zwierzęcia. Rozwiązania te były uznawane za jedne z najbardziej humanitarnych w Europie, a o ich jakości świadczy m.in. to, że jeszcze w latach 90. XX w. organy ścigania wszczynały postępowania karne w oparciu o te przepisy, a przed sądami powszechnymi zapadały wyroki skazujące.
Postęp w różnych dzied...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?