Selektywne poprawki
Wszystko wskazuje na to, że drugie podejście Ministerstwa Środowiska do uregulowania kwestii standardów prowadzenia w gminach selektywnego zbierania odpadów powinno zakończyć się powodzeniem.
Skierowany w czerwcu tego roku do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów uwzględnia bowiem wiele uwag zgłaszanych przez organizacje przedsiębiorców i samorządy do projektu rozporządzenia z 2015 roku.
Podobnie jak w ubiegłorocznym projekcie, tak i w obecnym zakłada się wykluczenie możliwości selektywnego zbierania odpadów z podziałem jedynie na dwie frakcje ? tzw. suchą i mokrą. Sposób ten stosowany jest jeszcze w wielu gminach, którym zależy przede wszystkim na minimalizacji kosztów odbierania odpadów, a przez to także opłat dla mieszkańców. Jednakże jakość zebranych w ten sposób odpadów w praktyce uniemożliwia ich wykorzystanie jako surowca do recyklingu.
Zaproponowana w najnowszym projekcie rozporządzenia zbiórka odpadów w oparciu o wiele pojemników zakłada odrębne gromadzenie w pojemnikach lub workach szkła, papieru, tworzyw sztucznych (w tym odpadów wielomateriałowych), metalu oraz odpadów ulegających biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów. Do tych, wymienionych w projekcie rozporządzenia, pięciu pojemników lub worków należałoby dodać jeszcze szósty ? na odpady tzw. resztkowe, których nie można zaliczyć do ż...