Wysokość funduszy przyznanych Polsce przez Komisję Europejską na lata 2007-2013 powtarzana jest do znudzenia we wszelkich publikacjach i mediach, jednakże nie została podjęta dyskusja publiczna na temat sposobów finansowania wkładu własnego oraz dostępnych środków na ten cel.

Dyskusja taka ma miejsce m.in. u naszego południowego sąsiada – w Republice Czeskiej, gdzie rząd podjął negocjacje z Komisją Europejską na temat możliwych metod łączenia środków finansowych pochodzących ze źródeł prywatnych z funduszami strukturalnymi.

Klucz do postępu
Kluczem do postępu są SGEI (Services of General Economic Interest), czyli „usługi o powszechnym charakterze gospodarczym” bądź też – w skrócie – po prostu usługi publiczne. Odpowiednie uregulowanie trybu wykonywania i obliczania kompensacji za świadczenie takich usług stanowi największą przeszkodę w otwarciu drogi do współfinansowania przedsięwzięć publiczno-prywatnych ze środków unijnych.
Komisja Europejska otwarta jest na nowe propozycje i negocjacje. Istnieją więc obiektywne możliwości, ale – aby mogły zostać poważnie rozważone przez Komisję – należy koniecznie spełnić warunki wstępne. Zostały one ogłoszone w dyrektywie nr 80/723/EWG na temat transparentności relacji finansowych pomiędzy krajami członkowskimi i przedsięwzięciami o charakterze publicznym.
Komisja przykłada bardzo dużą wagę do sposobu kształtowania stosunków pomiędzy podmiotami public...