W Konkursie o Puchar Recyklingu obserwujemy coraz większe zainteresowanie i skuteczność działań związków gmin. W przypadku gospodarki odpadami ich działalność pokazuje, że sukces w tym zakresie jest możliwy nie na małym poletku jednej gminy, a na terenie zamieszkałym przez kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy osób. Ma to sens, bowiem wzrasta efektywność ekologiczna i ekonomiczna takiego przedsięwzięcia.

Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej jest laureatem zakończonej niedawno VII edycji Konkursu „Przeglądu Komunalnego” o Puchar Recyklingu. W oczach Kapituły uznanie zyskały osiągnięcia Związku w dziedzinie kształcenia i wychowania ekologicznego – zdobył on tytuł „Mistrz Edukacji Ekologicznej”.
Związek działa od 2004 r. na obszarze obejmującym 8 gmin i zamieszkałym przez ok. 50 tys. osób. Stan gospodarki odpadami na terenie gmin należących do Związku, niestety, odbiega od standardów Unii Europejskiej dotyczących ochrony środowiska. Stąd zrodził się pomysł wspólnego rozwiązania „śmieciowego problemu”. Wspólnymi siłami gmin członkowskich planowana jest budowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów, a także prowadzone są intensywne działania edukacyjne, mające na celu wprowadzenie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

Trudny start
- Początki zawsze są trudne, szczególnie wtedy, gdy opinia...