– Urzędnicy Komisji Europejskiej mogą z łatwością wskazać zaniedbania, jeżeli chodzi o obszary pozbawione sieci wod-kan, ale trzeba zrozumieć specyfikę tej części Europy Wschodniej. Nie sądzę, że od zmiany ustrojowej do roku 2015 można było zrealizować tak wiele inwestycji. Sami w Skarszewach dopiero od 2015 r. rozpoczęliśmy szybko i w miarę skutecznie zmieniać ten stan – z Katarzyną Zmurą, prezes zarządu Gminnych Wodociągów i Kanalizacji w Skarszewach, rozmawia Piotr Urbaniak.

Jak to się stało, że postanowiła Pani zmierzyć się z branżą, która chyba w opinii większości kojarzy się jednak z mężczyznami?

– Proszę pamiętać, że obecnie kobiety sięgają nawet po wysokie stopnie dowódcze w wojskach wielu państw. Wydaje mi się, że stereotypy to pewien schemat myślenia z przeszłości, bo obecnie wiele kobiet menedżerów pracuje w różnych branżach, także w segmencie wod-kan. Ukończyłam ochronę środowiska na Politechnice Gdańskiej, byłam szefem wydziału inwestycji w Urzędzie Miejskim w Skarszewach, a wcześniej wiele lat pracowałam w Wydziale Budownictwa Starostwa Powiatowego. Cieszę się, że wybór padł na mnie, gdy gmina i spółka potrzebowały uporządkowania spraw inwestycji i nowej energii dla całego zespołu.

W maju 2017 r. spółka podpisała umowę na dofinansowanie przedsi...