Skrócony łańcuch dostaw oznacza mniejsze koszty

Idea klastra pojawiła się już w latach 90. ubiegłego wieku. Jednym z najbardziej znanych przykładów na świecie pozostaje Dolina Krzemowa. Także w Polsce nie brakuje dobrych przykładów, mimo że klastry ? zwłaszcza klastry energii ? wciąż nie mogą doczekać się jednoznacznie dobrych rozwiązań prawnych pozwalających skutecznie im się rozwijać.

W drugiej połowie 2019 r. nikt już chyba nie ma wątpliwości, że liczne zapowiedzi ekspertów odnoszące się do wzrostów rynkowych cen energii elektrycznej zdążyły się w pełni urzeczywistnić. Odbiorcy zresztą boleśnie się o tym przekonali, otrzymując w nowym roku faktury za dostawy energii elektrycznej. Okazało się również, że zmiany uwarunkowań rynkowych zaskoczyły nawet samych dostawców, o czym świadczy kilka spektakularnych upadków dostawców energii, jakim mogliśmy się przyglądać kilka miesięcy wcześniej.

Odbiorcy poszukują rozwiązań

Procesy i zawirowania, z jakimi mieliśmy do czynienia na rynku energii, wydają się na stałe zmieniać spojrzenie odbiorców na kwestie zaopatrzenia w energię elektryczną, niezależnie od skali zapotrzebowania. Świadczy o tym chociażby niespotykany dotychczas boom na rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych, będący wynikiem nie tyle korzystnych uwarunkowań prawnych, co przede wszystkim wzrostu świadomości samych odbiorców. Wydaje ...