By zachować bezpieczeństwo energetyczne, samorządy muszą nie tylko zadbać o inwestycje, ale też znaleźć źródła ich finansowania. Niezbędne jest także zabezpieczenie dostaw energii, a bez źródeł jej rozproszenia i zwiększenia samodzielności energetycznej gmin problemów może być sporo.

O możliwościach wsparcia, problemach i rozwiązaniach w zakresie energetyki rozmawiali uczestnicy konferencji ?Samodzielność energetyczna gmin?, którą 18 czerwca w Warszawie zorganizowała redakcja miesięcznika ?Przegląd Komunalny? wspólnie z partnerami ? Związkiem Miast Polskich, Związkiem Gmin Wiejskich RP, Izbą Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie oraz Stowarzyszeniem Gmin Polska Sieć ?Energie Cités? i Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Energetyczna rzeczywistość

Jak pokazują doświadczenia państw europejskich, produkcja ?zielonej energii? wymaga rządowego wsparcia, tymczasem, według propozycji Ministerstwa Energii, w roku 2030 za 60% wytwarzanej energii wciąż będzie odpowiadał węgiel. W tym samym czasie udział OZE w finalnym zużyciu energii brutto ma wynosić 21%. W roku 2033 r. Polska ma też polegać na energii jądrowej, a do 2030 r. zakładane są także poprawa efektywności energetycznej o 23% w stosunku do prognoz z 2007 r. oraz ograniczenie emisji CO2 o 30% do 2030 r. (w stosunku do 1990 r.). Jak w tym miksie mają odnaleźć się samorządy, którym zależy na samodzielności energetycznej?

...