Skrzydłorzech kaukaski
Czasami w parkach, zwłaszcza w miejscach wilgotnych, spotyka się wielopniowe drzewo o szerokich koronach, ozdobione dużymi, zielonymi liśćmi i długimi owocostanami, na których „nanizane” są oskrzydlone owoce – orzeszki, przypominające oryginalne wisiorki. Wokół towarzyszą mu okazy potomne, wyrosłe z odrostów korzeniowych okazów starszych. Drzewem tym jest skrzydłorzech kaukaski.
Drzewo o wielu pniach
Skrzydłorzech kaukaski Pterocarya fraxnifolia należy do rodziny orzechowatych (Juglandaceae). W stanie naturalnym występuje na Kaukazie, w Iranie i tureckiej Anatolii. Rośnie tam przede wszystkim na wilgotnych, nawet bagiennych glebach pochodzenia aluwialnego, zasobnych w składniki mineralne, na nizinach i w niższych położeniach górskich (do 600-700 m n.p.m.), w dolinach rzek i potoków. Występuje przeważnie w lasach mieszanych, czasami tworzy lasy jednogatunkowe.
Skrzydłorzech rośnie szybko i może dożyć do ok. 200 lat. W ojczyźnie osiąga wysokość do 30 m i obwód pnia 370-470 cm. Najsilniej wzrasta w wieku 20-30 lat. Szerokość słojów rocznego przyrostu drewna dochodzić może do 3,5-4 cm, a na wysokość przyrasta ok. 80-90 cm. Poza ojczyzną (także w Po...