Skuteczna edukacja kluczem do recyklingu
O skutecznej edukacji ekologicznej, potrzebie działań w zakresie kształtowania świadomości społeczeństwa oraz o efektywnej gospodarce strumieniem ZSEE z dr. Robertem Wawrzonkiem, członkiem Zarządu Remondis Electrorecycling, rozmawiały Marta Siatka, koordynator Konkursu o Puchar Recyklingu, oraz Katarzyna Błachowicz.
Od lat Remondis Electrorecycling jest partnerem Konkursu o Puchar Recyklingu. Jakie, Pana zdaniem, nastąpiły w tym czasie zmiany w podejściu do edukacji ekologicznej w zakresie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) i w jakim kierunku powinny zmierzać?
W ostatnich latach obserwujemy zmianę nastawienia społeczeństwa do tematu środowiska i jego ochrony. Stajemy się bardziej świadomi i należy dobrze wykorzystać ten trend. Dostrzegamy także rosnące znaczenie edukacji ekologicznej w systemie zbiórki ZSEE, która jest ważnym etapem na drodze do uzyskania wymaganych poziomów zbiórki zużytego sprzętu. Aby edukacja w zakresie prawidłowego postępowania z ZSEE była skuteczna, należy podążać za zmianami społeczno-ekonomicznymi i dostosować do nich formy przekazywania wiedzy. Obecnie trzeba zaangażować więcej sił i środków niż przed laty, aby dotrzeć do ludzi z ekologicznym przesłaniem. Należy opierać się na najnowszych technologiach, które oddziałują na wyobraźnię zarówno dzieci, jak i dorosłych. Warto pamiętać, że edukacja jest elementem rozpoczynającym proces obiegu odpadu, dlatego trzeba wzmocnić jasn...