Na I Kongresie Pracodawców, zorganizowanym 17 stycznia br. przez sześć największych w Polsce organizacji przedsiębiorców (oprócz Krajowej Izby Gospodarczej i Business Centre Club), przyjęto deklarację „Państwo przyjazne pracodawcom” oraz „Postulaty do parlamentu, rządu i opinii publicznej”, określające bariery w działalności przedsiębiorstw i wskazujące sposoby ich likwidacji.
W Kongresie uczestniczył premier Donald Tusk, a do postulatów zgłaszanych w czasie dyskusji odniósł się także wicepremier Waldemar Pawlak. Po raz kolejny padły więc zapewnienia o podjęciu przez rząd zdecydowanych działań ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej. W swym wystąpieniu wicepremier mówił o ograniczeniu kontroli państwowych oraz o wprowadzeniu uproszczonej księgowości dla małych i średnich przedsiębiorstw i domniemania niewinności wobec przedsiębiorców (?!), a także o likwidacji wielu biurokratycznych barier w prowadzeniu działalności gospodarczej.
Organizatorzy Kongresu udzielili jednoznacznego poparcia rządowi, wskazując jednocześnie na „lekceważenie ich głosu przez poprzednią ekipę rządzącą, która deklarowała dialog społeczny, ale rozmawiała tylko z wybranymi partnerami społecznymi, zaś ułatwienia dla biznesu projektowali młodzi urzędnicy zza ministerialnych biurek”. Dlatego przedsiębiorcy w czasi...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?