Podczas posiedzenia Zarządu ZMP w Zgierzu, które odbyło się 7 grudnia ub.r., dyskutowano na temat fatalnych dla budżetów samorządów skutków podwyżek dla nauczycieli i ulgi prorodzinnej. Przygotowano też wytyczne dla nowego rządu, w formie deklaracji szefów korporacji samorządowych, które mają stać się podstawą do tworzonej Białej Księgi Decentralizacji.
Ryszard Grobelny, prezes ZMP, współprzewodniczący Zespołu ds. Systemu Finansów Publicznych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, przedstawił ustalenia strony samorządowej, które podjęto 5 grudnia ub.r., w kluczowych dla funkcjonowania samorządu terytorialnego kwestiach dotyczących skutków finansowych podwyżek wynagrodzeń dla nauczycieli oraz zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (ulga prorodzinna).
Kto ma ponieść koszty?
Zwiększenie kwoty subwencji oświatowej na 2008 r. o 3,02% jest niewystarczające, gdy podwyżka dla nauczycieli wyniesie 6,3%. Zdaniem samorządowców, gminy nie mają możliwości sfinansowania tej podwyżki, gdyż subwencja starcza zaledwie na ok. 80% płac. Subwencja winna w całości pokrywać wzrost nauczycielskich wynagrodzeń, a dodatkowo należy przekazać samorządom środki na podwyżki dla nauczycieli przedszkolnych, nieobjęte subwencją – zgodnie z zasadą, że na nowe zadan...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?