SPIUG wobec proponowanych zmian w ustawie o OZE
Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych od początku prac nad ustawą o OZE brało czynny udział w konsultacjach kolejnych projektów i występowało z inicjatywami zarówno samodzielnie, jak i wraz z innymi organizacjami branżowymi oraz pozarządowymi.
Wskutek zmieniającej się dynamicznie sytuacji geopolitycznej i coraz bardziej realnego zagrożenia zamachami terrorystycznymi, wsparcie rozwoju energetyki rozproszonej, w tym obywatelskiej, opartej na lokalnym potencjale energetycznym, wydaje się logiczne z punktu widzenia dbałości o interes państwa i jego obywateli. Zmiana modelu energetycznego kraju z centralnego na rozproszony to proces wieloletni. Czy rozwój wykorzystania odnawialnych źródeł energii koliduje z wykorzystaniem krajowych zasobów paliw kopalnych? Wręcz przeciwnie. Stopniowe wykorzystywanie lokalnych zasobów OZE pozwoli na dłuższą eksploatację zakładów wydobywczych w Polsce i równocześnie przyspieszy uniezależnienie się Polski od importowanych paliw.
Rozwój energetyki rozproszonej, polegający na tworzeniu tysięcy źródeł energii opartych na lokalnych zasobach, niewrażliwych na zawirowania wynikające z dostaw surowców czy z problemów z przesyłem energii na duże odległości, może być kluczowy dla bezpieczeństwa naszego kraju. Ponadto wpływa na pobudzenie aktywności obywatelskiej, a nie wyłącznie mikrobiznesu, który rzekomo miałby zagrozić interesom gigantycznych koncernów energetycznych. W takim modelowym procesie przemian duże ...