Sportowa Łódź
Łódź drugi raz w historii była gospodarzem XXIV Ogólnopolskiej Spartakiady Pracowników Wodociągów i Kanalizacji im. T. Jakubowskiego, która odbywała się w dniach 29-31 sierpnia 2014 r. Po raz pierwszy miasto to gościło uczestników tej imprezy w 1988 r. Za organizację tegorocznej spartakiady odpowiadały dwie spółki wodociągowe: Zakład Wodociągów i Kanalizacji oraz Grupowa Oczyszczalnia Ścieków z Łodzi. W imprezie wzięło udział ponad 1700 uczestników, reprezentujących 59 drużyn sportowych z firm branżowych z całej Polski.
Branża w komplecie
Najliczniejsze grupy przyjechały tradycyjnie z wielkich ośrodków miejskich: Warszawy, Poznania, Katowic, Bydgoszczy, Gdańska i Wrocławia, nie licząc drużyn gospodarzy, ale nie brakowało ambitnych sportowców z mniejszych miast, takich jak Ełk, Białogard, Busko-Zdrój, Drawsko, Dzierżoniów, Kalisz, Morąg, Nakło, Skoczów, Unieście czy Zakopane. Nie sposób tu wymienić wszystkich, ale podsumowując, należy przyznać, że branża wodociągowa stawiła się w komplecie. Spartakiadę objęła swoim patronatem prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska, a patronat medialny sprawowały lokalne media: TV TOYA oraz Radio Łódź. Relację z igrzysk zapewniły również media branżowe ? spółka Abrys z Poznania, wydawca pism ?Wodociągi i Kanalizacja? oraz ?Przegląd Komunalny?, a także spółka BMP, wydawca tytułu ?Kierunek Wod.-Kan.?. Spartakiadzie towarzyszyło niemałe grono sponsorów, wśród których znaleźli się PAM Saint Gobain, Per Aarsleff, Veolia, Hawle, Steinzeug Keramo, Kemipol, Auma, ŁSI i przede wszystkim Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie. Organizatorzy zapewnili gościom noclegi w Hotelu Andel?s, który stanowi jedną z niewątpliwych atrakcji Łodzi, wyróżnioną już drugi raz z rzędu laurem pierwszeństwa spośród hoteli w Polsce ze względu na designerską aranżacje pofabrykanckiego wnętrza i wysoki standard usług, oraz w akademikach miasteczka studenckiego Uniwersytetu Łódzkiego, co gwarantowało łatwy dostęp do obiektów sportowych, na których odbywały się niemal wszystkie konkurencje zawodów. Poza obiektami AZS, w skład których wchodziły stadion, basen pływacki i boiska, rozgrywki toczyły się w obiektach sportowych parku 3 Maja i hali Społem.
Organizacja na pięć
Goście starali się nie zawieść pokładanych w nich nadziei, więc większość drużyn przybyła już w przeddzień spartakiady, w czwartek 28 sierpnia. Sportowe zmagania w dwudziestu konkurencjach rozpoczęły się w piątkowy poranek. W programie uwzględniono tradycyjne konkurencje sportowe, takie jak bieg przełajowy, skok w dal, strzelanie czy pływanie, turnieje tenisa stołowego, piłki siatkowej, piłki nożnej, brydża, szachów i warcabów. Rywalizowano także w darcie, grze w piłkarzyki, rzucie piłką lekarską, podciąganiu na drążku, wyciskaniu sztangi, spacerze farmera, przerzucaniu opony i we wzbudzających największe emocje tradycyjnych konkurencjach branży wodociągowej, takich jak sztafeta pracownicza, czyli wyścigi w rurze o przekroju 1000 mm oraz montaż na czas zestawów rur do przesyłu wody. Szkoda, że ze względów technicznych nie odbyła się specjalnie zaplanowana konkurencja ? wyścig riksz. Prezesi mogli rywalizować w ramach turnieju w golfa.
Piękną oprawę artystyczną przygotowano na inaugurację imprezy w piątek, w trakcie której uczestnicy mogli podziwiać występy cheerleaderek, pokaz możliwości łódzkich mażoretek czy wykonanie utworów z repertuaru Orkiestry Dętej Hufca ZHP z Uniejowa. Prezesi firm ?gospodarzy: Romuald Bosakowski ze ZWiK oraz Maciej Borkowski z GOŚ rozpoczęli spartakiadę tradycyjnym zapaleniem znicza. Następnie głos zabrał Tadeusz Rzepecki, dyrektor Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie, a błogosławieństwa udzielił duszpasterz środowisk wodociągów i kanalizacji ? ks. Grzegorz Krząkała.
Atrakcji moc
Skoro już o atrakcjach mowa, trzeba przyznać, że wyrównana rywalizacja sportowa nie była w stanie wyczerpać sił uczestników na tyle, by odmówili działu w imprezach integracyjnych, które gospodarze przygotowali ze szczególną pieczołowitością. W piątkowy wieczór członkowie drużyn mieli okazję bawić się przy akompaniamencie muzyki zespołu Public Relations, a w sobotę, już po rozstrzygnięciu wszystkich konkurencji, zabawę zapewnił występ Norbiego. W trakcie tego spotkania goście mogli podziwiać też pokaz pirotechniczny.
Na podkreślenie zasługuje również to, że wyjątkowo w tym roku dopisała pogoda. Było ciepło i bardzo słonecznie. Poza całym sztabem organizacyjnym, składającym się z wolontariuszy gospodarzy, nad bezpieczeństwem i wygodą gości czuwali poproszeni o pomoc harcerze.
W dniu zakończenia spartakiady chętni mogli uczestniczyć w mszy świętej w kościele oo. jezuitów, dokąd dojazd zapewnili organizatorzy.
Podczas ceremonii zakończenia imprezy nikt nie mógł się czuć pominięty, tak wiele nagród i wyróżnień rozdano uczestnikom. Dodatkowo na pamiątkę wszyscy otrzymali symboliczne trofeum w postaci minirzeźby ?Ławeczka Tuwima?, aby ślad po XXIV spartakiadzie pozostał nie tylko we wspomnieniach.
Kto na podium?
Na koniec relacji warto przedstawić drużyny, które stanęły na podium. Pierwsze miejsce w mistrzostwach przypadło w udziale zespołowi gospodarzy, Zakładowi Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi, drugie ? współgospodarzom, Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi, a trzecie ? Katowickim Wodociągom. Na szczególną uwagę zasługuje tu jeszcze jedna kwestia, bo gospodarze przygotowali dla uczestników relację z rozgrywek na żywo. Transmisja w trakcie imprez integracyjnych zgromadziła przy wielkich ekranach rzesze sportowców. Mamy nadzieję, że stanie się to nieodłącznym elementem kolejnych mistrzostw. Warto dodać, że uczestnicy chwalili kuchnię i opiekę ze strony organizatorów.
W przyszłym roku przygotowaniem spartakiady zajmie się zespół Aquanetu z Poznania.
Anna Bylewska-Juszczak, Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi