Wśród zobowiązań przyjętych przez Polskę w Traktacie Akcesyjnym ogromne znaczenie odgrywają te dotyczące ochrony środowiska. Z ich wypełnieniem będą się wiązały spore koszty i problemy organizacyjne. W gospodarce odpadami komunalnymi jednym z najtrudniejszych zadań może okazać się redukcja ilości materii organicznej kierowanej do składowania.

Warto zatem poszukiwać metod, które pomogą nam sprostać przyjętym w Europie standardom. Przykładem może być to, co dzieje się w gminie Władysławowo. Spółka Wodno-Ściekowa „Swarzewo” oraz Przedsiębiorstwo Użyteczności Publicznej „Abruko” podjęły się tam organizacji systemu zbiórki i zagospodarowania frakcji „bio” ze strumienia odpadów komunalnych.

Bioodpady zamiast słomy
Wszystko zaczęło się od kompostowni osadu ściekowego, która powstała na terenie oczyszczalni ścieków w Swarzewie w 2001 r. Zamiast tradycyjnego materiału strukturalnego, którym jest najczęściej słoma, w Swarzewie podjęto próbę wykorzystania bioodpadów zbieranych selektywnie przez mieszkańców Władysławowa. – Wszędzie tam, gdzie istnieją kompostownie, można zebrać materiał organiczny do produkcji bardzo czystego kompostu – tłumaczy Stanisław Cytawa, główny technolog w oczyszczalni ścieków „Swarzewo”. – Warunkiem do uzyskania takiego kompostu jest pobór bardzo czystych i wolnych od przypadkowych zanieczyszczeń odpadów organicznych. Dlatego postanowiono rozwi...