Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy „Panorama” w Krynicy-Zdroju w dniach 11-13 stycznia br. przeżył najazd spragnionych wiedzy i wypoczynku ludzi. Było ich nawet więcej niż oblegających w sezonie Krynicę przedstawicieli bratnich narodów zza wschodniej granicy.

Dla niewtajemniczonych pracowników hotelu szybko przestało być tajemnicą, że cała grupa ponad 70 osób spotkała się w Krynicy po to, by dyskutować o dziwnym dla nich temacie – odpadach.
Dla uczestników tego wyjazdu temat nie był ani trochę dziwny, bowiem zebrali się na Konferencji Szkoleniowej „Perspektywy w gospodarowaniu odpadami” oraz Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Recyklingu. Każdy z uczestników to wytrawny gracz na polskim rynku odpadów, więc nie dziwota, że już pierwszego wieczoru – podczas dyskusji kuluarowych i witania nowych gości – rozgorzały zawodowe dyskusje i wymiany poglądów na temat ustawodawstwa, administracji państwowej oraz możliwości prowadzenia przedsiębiorstwa w branży gospodarki odpadami.

Wiedza
Oficjalnie Konferencja Szkoleniowa rozpoczęła się w czwartek (12 stycznia). Pierwszym wykładowcą, zasypanym gradem nurtujących uczestników pytań, była Maria Suchy, Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, wybitna specjalistka w swojej dziedzinie. Przedstawiła ona przedsiębiorcom zrzeszonym w Izbie dosyć smutny obraz krajowej rzeczywistości skontrolowanej przez inspektorów ochrony środowiska.
Kolejny wykład dotyczył krajowego systemu zbiórki i utylizacji sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Jak na inżyniera przystało, dr inż. Ireneusz Baic z Centrum Gospodarki Odpadami Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego podszedł do tematu w sposób racjonalny i radujący serca praktyków – przedsiębiorców zbierających te odpady i dokonujących ich przetworzenia.
Niemałą dyskusję wywołał równie wykład dr inż. Barbary Kozłowskiej z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej na temat zmian wprowadzonych nowelizacją ustawy o odpadach z 29 lipca ubiegłego roku. W rozmowach kończących poszczególne wykłady czynny udział brał prezes Zarządu OIGR, Jerzy Ziaja, moderując poszczególne wątki oraz zwracając uwagę na szczególnie kontrowersyjne sprawy przedsiębiorców z branży gospodarki odpadami. Podkreśleniem praktycznej przydatności Konferencji Szkoleniowej była prezentacja urządzeń do rozdrabniania i belowania odpadów firmy Ferag Polska.

Wypoczynek
Po zakończeniu wykładów 18 śmiałków obojga płci udało się na stok na Słotwinie, aby w zaciętej rywalizacji walczyć w Turnieju Narciarskim o Puchar Prezesa OIGR w slalomie narciarskim. Zwycięzcą i zdobywcą Pucharu został Ryszard Olszewski z Ekopaku. Jako drugi na metę przybył Dominik Pąpka z LS Plus, a trzecie miejsce zajął Jerzy Ziaja, prezes OIGR i Fundator Pucharu. Gratulacje za zmierzenie się z miażdżącą przewagą płci brzydkiej otrzymały Marta Komorowska z Elektrorecyklingu i Małgorzata Cykowiak z Jestic.
Wieczorem nastąpił ciąg dalszy integracji – uroczysta kolacja z muzyką i tańcami. Wodzirej doskonale spełniał swoją funkcję, więc parkiet był oblężony prawie do białego rana. Lecz nie przesadzano z rozrywkami, bowiem w piątek, 13 stycznia, program dnia od rana był bardzo napięty.
Na początku Krzysztof Chojnacki, wiceprezes Zarządu OIGR, oraz Jerzy Ziaja przedstawili uczestnikom Konferencji historię, przyczyny powstania i cele działania utworzonej w zeszłym roku, zaprzyjaźnionej z OIGR organizacji odzysku ReEko. Następnie kapituła przyznała Honorowe Odznaki OIGR Dariuszowi Skrzypkowi (Argo-Film) za osobisty wkład w prace Izby, Bogdanowi Kowalikowi (IMP Polowat) za wkład w pozytywny wizerunek OIGR, Henrykowi Piaszczyńskiemu (Packprofil) za podtrzymywanie tradycji przetwórstwa makulatury i Sławomirowi Orzechowskiemu (Eko-Met) za czynny udział w pracach OIGR. Odznakami uhonorowano także Danutę Lis (DANA) za osobiste zaangażowanie w pozytywny wizerunek OIGR, Mariusza Wojtasika (Ekosystem) za zaangażowanie w bieżącą działalność OIGR, Michała Krakowiaka (EMK Recykling) za propagowanie selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych, Krzysztofa Chojnackiego (Flora-Impex) za osobisty wkład w wizerunek OIGR oraz Zbigniewa Zastawnego (Zakład Oczyszczania Miasta, Świdnica) za propagowanie prawidłowej gospodarki odpadami.
Po tej części programu uczestnicy Konferencji mogli przystąpić do słuchania wykładu dr. inż. Stanisława Garlickiego z Wydziału Gospodarki Odpadami i Terenów Zdegradowanych NFOŚiGW na temat finansowania projektów w dziedzinie ochrony środowiska w Polsce.

Obrady Izby
Bogatsi o wiedzę dotyczącą gromadzenia funduszy na nowe inwestycje przedsiębiorcy zrzeszeni w Izbie rozpoczęli Walne Zgromadzenie OIGR. Po czterogodzinnych obradach, przebiegających nadzwyczaj harmonijnie, nakreślono kierunki pracy Izby na 2006 r. oraz zadania dla Zarządu. Dokonano również wyborów uzupełniających do Zarządu OIGR (jego nowym członkiem został Sławomir Orzechowski z Eko-Metu) i Komisji Rewizyjnej (dołączył do niej Krzysztof Goralewski z I.T.I. Poland). Wielkie zasługi należy oddać przewodniczącemu Zgromadzenia, Dominikowi Pąpce, który z wprawą koordynował poczynania poszczególnych uczestników spotkania.
Po zakończeniu Walnego Zgromadzenia uczestnicy udali się na kulig po otaczających Krynicę wzgórzach. Wieczorem natomiast nadszedł czas na życie towarzyskie, czyli grill na zboczu, na którym stoi ORW „Panorama”.
W sobotę rano wszystkich uczestników przywitała szara rzeczywistość – konieczność powrotu do domu.
Dziękujemy wszystkim osobom, które brały udział w Konferencji Szkoleniowej oraz Walnym Zgromadzeniu OIGR w Krynicy. Mamy nadzieję, że następnym razem spotkamy się już w czerwcu.

Anna Janowska
Ogólnopolska Izba Gospodarcza Recyklingu

Tytuł i śródtytuły od redakcji