Środki ochrony prawnej przysługują wykonawcom i uczestnikom konkursu, a także innym osobom, jeżeli ich interes prawny w uzyskaniu zamówienia doznał lub może doznać uszczerbku w wyniku naruszenia przez zamawiającego przepisów ustawy. Wykonawców na pewno ucieszy informacja, że od 24 października 2008 r. mogą składać odwołanie również w przypadku zamówień poniżej progów unijnych.

Jednak zakres przedmiotowy tego odwołania jest ograniczony. Na mocy Ustawy z 4 września 2008 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2008 r. nr 171, poz. 1058) uchylony został również ust. 1b art. 179 ustawy Prawo zamówień publicznych (P.z.p.), określający, że środki ochrony prawnej nie przysługują wobec rozstrzygnięcia sądu konkursowego w zakresie oceny prac konkursowych oraz wyboru najlepszych prac.

Protest i odwołanie
Na podstawie ustawy protest do zamawiającego można wnieść wobec treści ogłoszenia o zamówieniu i o konkursie, wobec postanowień specyfikacji istotnych warunków zamówienia, regulaminu konkursu, czynności podjętych przez zamawiającego w postępowaniu lub konkursie oraz w przypadku zaniechania przez niego czynności, do której jest obowiązany. Wnosi się go w terminie 10 dni od momentu, w któ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?