Przeróbka odpadów z czyszczenia kanalizacji jest jedyną metodą zagospodarowania, która jest wskazana ze względów prawnych i ekologicznych. Nowatorską technologię opracowano w Wodociągu Mareckim. Jej wdrożenie i odpowiednio poprowadzona stabilizacja dają nie tylko korzyści ekologiczne, ale także finansowe. 

Aplikacja założeń gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) znajduje swój wyraz na polu gospodarki odpadami poprzez wprowadzanie zasady 4R (ang. reduce, reuse, recycle, remanufacture ? ogranicz, użyj ponownie, poddaj recyklingowi, zregeneruj). Właściwie wdrożone modele zamykania obiegu pozwalają nie tylko na efektywne zarządzanie obiegiem odpadów z korzyścią dla społeczeństwa i środowiska, lecz także na uzyskanie wymiernych efektów finansowych.
12 milionów ton odpadów
W Polsce wytwarzanych jest 12 mln t odpadów komunalnych rocznie, z czego zaledwie ok. 28% poddawanych jest recyklingowi. Z roku na rok ich masa rośnie o 2-3%. Nowy pakiet odpadowy, który zakłada osiągnięcie 55% ich recyklingu w 2025 r. (cel ten wzrośnie do 60% w 2030 r.), wymaga od wszystkich producentów odpadów poszukiwania nowych środków, metod i technologii, które zapewnią redukcję ilości odpadów, a także możliwości ich odpowiedniego zagospodarowania. Państwa członkowskie UE są zobowiązane do podjęcia starań, by od 2030 r. żadne odpady nadające się do recyklingu lub innego rodzaju odzysku, zwłaszcza komunalne, nie były przyjmowane do składowania...