Zakup energii elektrycznej to istotna kategoria kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. W dłuższej perspektywie wydatki na prąd będą rosły, dlatego coraz więcej spółek zwiększa udział energii pochodzącej z własnych źródeł, np. generowanej przez farmy fotowoltaiczne czy turbiny prądotwórcze.

Przedsiębiorstwa komunalne coraz częściej interesują się możliwościami płynącymi z redukcji zapotrzebowania na prąd od zewnętrznych dostawców. Mimo to wciąż niewielką popularnością cieszą się turbiny, które pozwalają generować energię elektryczną. Czy ich wybór przynosi spółkom wodociągowo-kanalizacyjnym wymierne korzyści? Przekonajmy się, analizując konkretne przykłady.
Turbiny w oczyszczalni ?Płaszów?
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) w Krakowie jest pierwszą w kraju spółką wodociągową, która wprowadziła turbiny zasilane biogazem. W hali kogeneratorów oczyszczalni ?Płaszów? zamontowano w 2011 r. dwa urządzenia, każde o mocy 65 kW, które umożliwiły wykorzystanie nadwyżek biogazu. W trakcie pracy jedna turbina generuje ok. 60 kW energii elektrycznej i ok. 100 kW mocy cieplnej, co pozwala na zmniejszenie wydatków na zakup prądu u zewnętrznego dostawcy.
Założenie turbin zasilanych biogazem to jednak tylko część działań podejmowanych przez MPWiK w celu zwiększenia ilości wytwarzanej energii w obiektach technologicznych. W ramach projektu naukowo-badawczego ?Energetyczn...