Prace parlamentarne nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy – Prawo ochrony środowiska, który w pełni dostosowuje nasze prawo do wymogów dyrektywy 2001/77/WE w sprawie promocji na rynku wewnętrznym energii elektrycznej produkowanej z odnawialnych źródeł energii, przebiegają bardzo sprawnie. Po trzech posiedzeniach Podkomisji nadzwyczajnej, 26 marca br. projekt ustawy przyjęła Komisja Europejska Sejmu RP. Oznacza to, że w najbliższym czasie projekt tej ustawy zostanie rozpatrzony na plenarnym posiedzeniu Sejmu.
W toku dotychczasowych prac parlamentarnych nie zostały wniesione do projektu ustawy żadne zmiany merytoryczne w stosunku do przedłożenia rządowego. Wprowadzono natomiast szereg zmian o charakterze legislacyjnym, doprecyzowujących i upraszczających zapisy projektu ustawy.
Tempo prac sejmowych wskazuje, że ustawa wejdzie w życie w terminach określonych w projekcie. Oznacza to, że od 1 maja 2004 r. obowiązywać będą przepisy dotyczące świadectw pochodzenia, czyli dokumentów potwierdzających wytworzenie energii elektrycznej w OZE. Podkreślam ten fakt, aby wszyscy wytwórcy energii elektrycznej z OZE przygotowali się do tej operacji. Dotyczy to także operatorów systemów elektroenergetycznych, którzy na wniosku o wydanie świadectwa pochodzenia mają obowiązek potwierdzić, na podstawie wskazań urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych, dane dotyczące ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci. Również wytwórcy...