Stan prawny w zakresie atestacji i certyfikacji kotłów na biomasę małej mocy
Obowiązki producentów w zakresie certyfikacji i badań urządzeń grzewczych małej mocy wynikają z Dyrektyw Nowego Podejścia przy ich wprowadzaniu do obrotu na wszystkie rynki unijne. Najprostszą formą wykazania zgodności wyrobu z zasadniczymi wymaganiami jest dotrzymanie norm zharmonizowanych. W przypadku braku norm zharmonizowanych producent musi wykazać (udokumentować) spełnienie zasadniczych wymagań poprzez wykonanie badań uznanymi metodami. Szczegółowe informacje w tym zakresie producenci kotłów i urządzeń grzewczych uzyskają w jednostkach notyfikowanych.
Kotły grzewcze opalane paliwami stałymi z ręcznym zasypem
Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 21 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla urządzeń ciśnieniowych i zespołów urządzeń ciśnieniowych (DzU nr 263, poz. 2200) wprowadza do krajowych przepisów postanowienia dyrektywy dotyczącej urządzeń ciśnieniowych.
Rozporządzenie ustala procedury oceny zgodności projektów zespołów urządzeń ciśnieniowych zasilanych ręcznie paliwem stałym, przeznaczonych do wytwarzania ciepłej wody o temperaturze nie większej niż 110°C, w których iloczyn ciśnienia roboczego i objętości jest większy niż 50 barów na litr.
Pozytywny wyni...