Starożytne miasto ukryte pod wodą
Pod zbiornikiem wodnym w prowincji Duhok w Iraku, na stanowisku archeologicznym Kemune, ukryte było starożytne miasto sprzed ok. 3,4 tys. lat. Odkrycie sięga czasów imperium Mitanni. Stan murów i konstrukcji zadziwił naukowców.
Do odsłonięcia starożytnego miasta znajdującego się pod zbiornikiem Mosul doprowadziły ekstremalna susza i pobór wody. Szacuje się, że miasto pochodzi sprzed ok. 3,4 tys. lat. Cały ten obszar był zamieszkany jeszcze do roku 1985, ale pod koniec lat 80. na skutek budowy tamy teren został zalany wodą. Obecnie istnieje prawdopodobieństwo wyschnięcia zbiornika Mosul – poziom wody spadł tak bardzo, że odkrywane są starożytne skarby.
Kolejna szansa
Okazuje się, że istnienie tego starożytnego miasta nie było dla naukowców tajemnicą, ponieważ w 2018 r. ruiny również wynurzyły się z wody. Doszło wtedy do częściowego uszkodzenia tamy, co z kolei przełożyło się na obniżenie poziomu wody. Podczas poprzedniej redukcji poziomu wody niemiecko-kurdyjski zespół znalazł duży pałac z zachowanymi malowidłami ściennymi. W grudniu ubiegłego roku miasto zaczęło znowu się wynurzać. W styczniu i lutym Hasan Ahmed Qasim z Kurdistan Archaeology Organization, wspierany przez Ivanę Puljiz z Uniwersytetu we Fryburgu i Petera Pfälznera z Uniwersytetu w Tybindze, ponownie zajął się tworzeniem mapy tajemniczego miasta.
– Prowadzimy tu wykopaliska z po...