W artykule „Lotosowi i Orlenowi grożą miliardowe kary”,zamieszczonym w „Rzeczpospolitej” 9 lipca 2009 r., przedstawiciele koncernów paliwowych informują m.in., że na kanwie obecnych przepisów prawnych oraz w związku z poziomem realizacji NCW za I kwartał br. narażeni są na zapłacenie wielomilionowych kar.
Nieprawdą jest, że wykorzystanie biokomponentów w I kwartale roku poniżej wymaganego poziomu powoduje konieczność uiszczenia wysokiej kary pieniężnej.
Charakterystyka użycia biokomponentów w okresie rocznym pokazuje, że zarówno w I, jak i IV kwartale roku nie wykorzystuje się biokomponentów w dużych ilościach, natomiast firmy rekompensują sobie niewykonane poziomy NCW w okresie wiosennym, letnim i wczesnojesiennym.
Właśnie tak to wyglądało w roku ubiegłym, kiedy to w pierwszym kwartale zrealizowano ok. 3% NCW wobec wymaganego poziomu 3,45%. W tym okresie wykonano zatem 86,95% poziomu NCW. Podobna sytuacja ma miejsce w I kwartale br., gdy wykonano cel na poziomie szacowanym na ok. 3,95% wobec 4,6% wymaganego poziomu (realizacja NCW – 85,86%).
Nie ma zatem żadnych podstaw do prognozowania wysokości kar na podstawie analizy danych jedynie z I kwartału b.r., ponieważ jak pokazuje sytuacja ubiegłoroczna, zestawienie raportów kwartalnych przekazywanych przez firmy do URE zazwyczaj odbiega od ostatecznego rozliczenia zawartego w raporcie końcowym. Z analizy wykonania NCW na 2008 r. wynika, że firmy realizują ten wskaźnik w kwartałach II-IV.
 
Realizacja NCW w 2008 r.
Kwartał
Udział biokomponentów w paliwach [%]
Wykonanie obowiązku [%]
I
3
86,95
II
3,74
108,41
III
4,21
122,03
IV
3,89
112,75
 
 
 

           
Ostatecznie NCW w 2008 r. wykonano na poziomie 3,69%.
I kwartał br. charakteryzował się szczególnie długą i mroźną zimą, co dodatkowo miało niekorzystny wpływ na realizację NCW.
Ocena stanu w poszczególnych kwartałach odbywa się w ramach szacunku, a nie dokładnego wyliczenia. Przykładowo URE w ww. artykulepodaje wynik 3,94%, gdy tymczasem Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego jeszcze w maju szacowała wykonanie NCW na poziomie pomiędzy 4 a 4,2% wg wartości energetycznej.
Taka naturalna strategia realizacji NCW w 2008 r. (pierwszym, w którym obowiązywał), kiedy to wykorzystuje się okres letni do wypełnienia NCW, była zresztą oficjalnie głoszona przez same koncerny naftowe.
Nieprawdą jest również, że w Polsce nie istnieją mechanizmy umożliwiające wykonanie NCW na poziomie 4,6% energetycznie (czyli średnio ok. 6,8% objętościowo).
Obecnie krajowe ustawodawstwo daje szereg możliwości sprzedaży biopaliw (paliw zawierających więcej niż 5% objętościowo biokomponentów). Istnieje szansa sprzedaży paliw typu B100, B20 i E85 oraz oferowania paliw flotowych.
Jedyną trudnością jest tutaj przyjęcie odpowiedniej strategii sprzedaży przez koncerny naftowe, które, niestety, jak do tej pory skupiają się przede wszystkim na kontestowaniu obowiązujących przepisów oraz na próbach zawieszenia lub zmniejszenia istniejącego obowiązku. Być może jest to jeden z powodów braku przygotowania logistycznego i merytorycznego niektórych firm naftowych do wymogów realizacji NCW, a organizowane akcje medialne, są próbą odwrócenia uwagi od własnej nieudolności czy wręcz niechęci do realizacji NCW.
 
Tomasz Pańczyszyn, KIB