Postępujące upolitycznianie branży wodociągowej w Polsce przejawia się ustanawianiem często złego prawa, uchwalaniem nieekonomicznych taryf i rotacją kadr szczebla kierowniczego. Przeciwdziałając zrywaniu więzi etyki z gospodarką i władzy z wiedzą oraz mając na uwadze nowoczesny rozwój, branża powołała Izbę Gospodarczą „Wodociągi Polskie”, reprezentującą obecnie 85% firm wodociągowych i kanalizacyjnych w kraju.

30 marca 2005 r. w Warszawie odbyło się IV Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Członków Izby. W Ministerstwie Infrastruktury, w gestii którego leży branża wodociągowa, spotkało się 123 przedstawicieli firm wod-kan, aby wysłuchać sprawozdania z działalności Rady Izby w latach 2002-2004, zapoznać się z proponowaną strategią dla Izby i sprawozdaniem jej dyrektora z przebiegu prac legislacyjnych nad ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę… oraz dokonać wyboru nowych członków Rady Izby.
Wiele dotychczasowych działań Izby dotyczyło wdrażania nowych przepisów związanych z branżą, wydawania opinii nt. aktów prawnych oraz występowania do Sejmu, Senatu i władz centralnych z inicjatywą zmian przepisów pod kątem interesów branżowych. Problemy Izby poruszane były na łamach prasy i wydawanego przez Izbę kwartalnika „Wodociągi Polskie”. Ważnym forum dyskusyjnym był również II Kongres Wodociągowców Polskich, który odbył się w Bydgoszczy w 2002 r. pod patronatem prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego. Realizując swoje statutowe...