Zmiany gospodarcze, dające impuls rozwojowi miast, przeobraziły środowisko przyrodnicze w ich granicach i krajobraz w sąsiedztwie (tereny podmiejskie). Miasta są coraz większe, o dużym zagęszczeniu mieszkańców i infrastruktury. Obok udogodnień, powoduje to szybko narastające zjawiska negatywne, oddziaływające niekorzystnie na warunki zdrowotne mieszańców, dobra kultury materialnej oraz samą substancję miasta. Mimo postępu cywilizacyjnego, jakość życia w dużych aglomeracjach nie jest zadowalająca: brakuje czystego powietrza, spokojnego otoczenia, urządzeń kulturalnych i usług.

Na całym świecie notuje się wzrost liczby miast i ich mieszkańców. Na ogólną liczbę ludności świata, wynoszącą 5,8 mld, aż 45% mieszka w miastach. W 1950 r. istniały 83 miasta, liczące ponad milion mieszkańców. Obecnie jest ich 280, a przewiduje się, że w 2015 r. będzie ich dwa razy tyle.
Jednym z problemów mieszańców dużych miast jest skażenie powietrza. Szczególnym utrudnieniem są nieodpowiednie rozwiązania komunikacyjne, a zwłaszcza brak obwodnic, zły stan nawierzchni dróg i znaczne obciążenia ruchem oraz narastające uciążliwości z powodu hałasu. Procesom degradującym środowisko polskich miast sprzyja1: brak aktualnych, sporządzonych w myśl zasad ekorozwoju, planów zagospodarowania województw, powiatów, miast i gmin oraz skutecznej edukacji ekologicznej pracowników administracji publicznej, kierownictw zakładów i firm. Ponadto służby ochrony środowiska oraz ochrony...